İnovatif ve Sürdürülebilir Çözümler için Sözer Makina’yı Arkanıza Alın

Son yıllarda üretim sistemlerinde çalışan başarılı mühendislere veya iş insanlarına baktığımızda kaynakları yöneten, alternatif üretim politikalarını öneren ve projelerde disiplinler arası koordinasyonu iyi derecede sağlayan kişilerin ön plana çıkmaya başladığını görmekteyiz. Bu bağlamda insan, makina, malzeme ve benzeri elemanlardan oluşan; sanayi ve hizmet sektöründeki sistemlerin incelenmesi, planlaması, örgütlenmesi, yürütülmesi, denetlenmesi ve geliştirilmesi için; sistem, model ve yöntem geliştirerek sorunları önlemeye ve çözmeye dayalı bir mühendislik alt yapısı olan şirketler başarıyı yakalayabilen veya yakın gelecekte yakalayacak olan kurumlardır.

Bu çağda göze çarpan diğer bir husus ise var olan rekabet ortamıdır ve bu da doğal olarak teknolojik ilerlemelere daha fazla ivme kazandırmaktadır. Artık imalat yeni bir çağa girmiştir ve küresel pazarlar oluşmaya başlamıştır. Sonucunda üretim yapan organizasyonlar hayatta kalmak ve rekabet edebilmek için köklü yapısal değişiklikler yapmak zorunda kalmışlardır.

Ülkemizde ve dünya da ciddi gelişim gösteren boya, kimya (Yapı Kimyasalları, yapıştırıcılar, ilaç, zirai ürünler vs.), kaplama ürünleri beraberinde bu ürünlerin üretildiği makine ve ekipmanlarında da gelişim ihtiyacını beraberinde getirmektedir. SÖZER MAKİNA olarak bizler sadece makina üretimi sağlayan bir firma değiliz aynı zamanda 77 yıllık tecrübemiz ve bugün itibariyle 52 ülkeye olan ihracatımız doğrultusunda edindiğimiz bilgi birikimimiz ile ihtiyaçlarınıza göre profesyonel çözümler de üretebiliyoruz. Anahtar teslim proje çalışmaları kapsamında tam otomatik, yarı otomatik veya manuel işletim sistemlerini tecrübemiz ile birlikte ileri teknoloji ve yüksek verimlilik prensipleri üzerine kurulmuş, mühendislik, dizayn ve uygulama esaslarının en üst düzeyde tutulduğu komple proje çalışmaları firmamız bünyesinde yapılabilmektedir.

Bizler kalite konusunda aslında en basit tabirle global düşünüp lokal kararlar vermekteyiz. Toplam kalite yönetimini, firmamızın içinde bulunduğu “çalışanlarımız”, “ortaklarımız”, “müşterilerimiz”, “tedarikçilerimiz”, “çevre”, “içinde yaşadığımız toplum”, “teknoloji” ortamında başarılı olmak için, bitmek bilmeyen bir yaşam tarzı ve yolculuk olarak kabul etmekteyiz.

Firmamızda uygulanmakta olan tüm süreçlerin, uluslararası kalite düzeyinde gerçekleştirilmesi ve çalışanların katılımı ile sürekli iyileştirilmesi, faaliyetlerimiz sırasında çevrenin korunması, üretmiş olduğumuz ürünlerin, müşterilerimizin ekonomik ve teknik gereksinimlerine en uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi, vazgeçilmez prensiplerimiz arasındadır. İşletme sürecini her aşamasını bütünüyle kontrolünü amaçlayan ISO 9001:2008, 14001;2004, 18001:2007 Kalite Yönetim Sistemlerinin gereği olarak, yüksek kalite ve verimlilik, düşük maliyet ve zamanında termin hedeflenmektedir.

Dünyaca kabul edilen çalışma standartları vardır. Bu çerçevede hep kaliteli kalabilmek için çok çalışmanız, iyi araştırmanız gerekir. Çok sevdiğim bir laf vardır, KALİTE KONTROL EDİLMEZ, ÜRETİLİR… Bizler hep bu mantık çerçevesinde çalışmalarımızı yapmaya özen gösteren bir firmayız. Verimliliği arttırmak için takım liderlerimiz ve koordinatörlerimiz ile düzenli toplantılar yapıyoruz. 3. Nesil olarak gelen Sözer Yönetiminin tamamının Mühendis olması aynı dili konuşan ve üretime sevdalı profesyonel çalışanlarımız ile iyi harmanlanmaktadır. Sözer Makine’de görev yapan herkes en alt kademeden Genel Direktörümüze kadar Ekip çalışmasına özen gösteren bir yapıdadır. Bizim şöyle bir sloganımız vardır, SÖZER MAKİNA’DA ÇALIŞAN HERKES BİR YILDIZDIR… İnsanları kontrol etmektense süreçlerin kontrol edilmesi gerektiğine inanıyorum bu sayede verimlilik sisteme yansımaktadır haliyle bu durum kişilere de yansımaktadır. Kaliteli üretirseniz, metotlarınız günümüz şartlarına uygun olursa yani güncel kalabilirseniz, teknolojiyi yakın takip edip üretiminize uygulayabilirseniz verimliliğinizi arttırmış olursunuz.  

Kalite politika başlıklarımız genel hatlarıyla aşağıda ki şekildedir;

  1. Müşteri İhtiyaç ve Beklentilerini Belirlemek
  2. Müşteri Memnuniyetini Sağlamak
  3. Yapılan İşleri İlk Defasında ve Doğru Olarak Yapmak
  4. Çalışanlarımızın Memnuniyeti ve Gelişimi
  5. Tedarikçi ve Müşterilerimizle Kazan-Kazan İlişkisi
  6. Sürekli İyileştirme ve Gelişim
  7. Çevreye Saygı

En çok üretimini yaptığımız mikser makinalarında özellikle çok fazla karıştırma sistemlerinin olduğu bu tip makinalarda aktarma organları çok ama çok önemlidir. Makinalarınız doğru tipte, amaca hizmet edecek şekilde dizayn edilmelidir, bu nokta da ki mühendislik hesaplamaları çok önemlidir. Hatalı dizaynlar, yanlış tercih edilen aktarma organları, motorlardan çıkan gücü karıştırma ekipmanlarına eksik aktarmanıza sebebiyet verebilir. Bu tip makinalarda gereğinden fazla güçlü motor kullanıldığını görebilirsiniz. Çünkü bazı firmalar, hatalı dizaynlardan dolayı oluşan açığı güçlü motor seçerek kapatacağını zannederler ancak bu hatalı bir uygulamadır.

Artan viskozite ile birlikte, mikser seçimi aşağıdaki gibi soldan sağa doğru kaymaktadır. Doğru makine seçimi demek sadece makina tipi demek değildir. Fayda/maliyet analizinizi de doğru yapmanız gerekmektedir. 

soz-mak-soblon

Özellikle son yıllarda firmaların inovasyona verdiği önem doğrultusunda otomasyonlu sistemler daha çok rağbet görmektedir. Dolayısıyla üretim süreçlerinin mümkün olduğunca insan gücünden bağımsız bir şekilde paketlemeye kadar uzanan bir otomasyon sistemi içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir. SÖZER MAKİNA olarak bizler bu noktada sistemin en başından en sonuna kadar talebiniz doğrultusunda tam otomatik veya yarı otomatik sistemler ile sizlere çözümler sunabiliyoruz. Makinalarımıza yeni nesil toz veya sıvı hammadde besleme sistemlerini adapte ederek hammadde beslemelerinin ölçülebilir ve uygun şekilde yapılması sağlanmaktadır. Devamında üretim sürecinin uygun makinalarda tamamlanmasına müteakip silolara veya dolum hattınıza aktarılmasını yine tam otomatik veya yarı otomatik sistemlerimiz ile sağlayabiliyoruz. Makinalarımızın yazılım alt yapılarını, kendi ekibimizin hazırladığı yazılım sistemleri doğrultusunda sizlerin reçete yapınıza uygun şekilde programlayabiliyoruz. Bu sayede sürdürülebilir ve standart bir yapıya sahip olmanızı sağlıyoruz. 

Şu anda Türkiye’de kendi sektörümüzde en çok çeşitli makine üretimi yapabilen firma konumundayız, bu noktada dünyada da bugün itibariyle 52 farklı ülkede çalışan makinalarımız ile sektörün önde gelen firmalardan biriyiz. Özellikle ihracatta ki bu başarımızı kalitemizin göstergesi olarak görüyoruz. Tüm kadrolarımızla beraber kendimizi sürekli güncelleştirmelere açık tutuyoruz. İmkanlarımız dahilinde Mühendislik ve üretim anlamında devam eden eğitimler alıyor, personellerimizi kendi dalları ile alakalı dünya da ki gelişmeleri takip edebilmeleri için fırsatlar sağlıyoruz.

Özgeçmişinizi (CV) direkt olarak info@sozer.com mail adresine gönderebilirsiniz.

SÖZER MAKİNA’da çalışan herkes bir yıldızdır, başarılı ve uzun yıllar huzur içinde çalışmak isterseniz mutlaka bizlerle iletişime geçiniz !