Boya Üretiminde Sözer Makina Kalite ve Tecrübesi!

Boyalar, nesnelerin yüzeylerine uygulanan ve sert bir koruyucu film oluşturan malzemelerin genel terimidir; Söz konusu olan nesnenin yüzeyini dekore etmek, korumak veya farklı amaçlarla (izolasyon, anti-pas, küflenmeye karşı dayanıklı hale getirme, ısı direnci) kaplanır.

Boya Kategorileri:

1.Boya şekline göre; su bazlı boya, solvent bazlı boya ve toz boya vb. olarak ayrılabilir.

2.Yapı yöntemine uygun olarak boyama, fırça boyama, sprey boyama, rulo boyama, daldırma ile boyama, elektroforetik boyama vb. şeklinde ayrılabilir.

3.Yapı sürecine uygun olarak boyama, astar, ara boya, son kat boya, vernik vb. şeklinde ayrılabilir.

4.İşlevine göre boyama, dekoratif boyama, pas önleyici boyama, iletken boyama, yüksek ısıya dirençli boyama, ısı yalıtım boyama, yangın geciktirici boyama, su geçirmez boyama vb. şeklinde ayrılabilir.

5.Kullanıma göre boya, inşaat boyaları, teneke boyaları, otomobil boyaları, hava taşıtı boyaları, elektrikli ev aletleri boyaları, ahşap boyaları, köprü boyası, plastik boyası, kağıt boyası vb. şeklinde ayrılabilir.

6.Ev kullanımına ait boya, iç cephe boyaları, dış cephe boyaları, ahşap boyaları, metal boyaları, zemin boyaları vb. şeklinde ayrılabilir.

7.Boya filminin performansına göre boya, anti-korozyon boya, izolasyon boya, iletken boya, ısıya dayanıklı boya vb. şeklinde ayrılabilir.

8.Film oluşturan maddelere göre boya, lateks boya, poliüretan kaplama, epoksi boya, akrilik boya, alkid boya, florokarbon kaplama, fenolik boya, vinil kaplama vb. şeklinde ayrılabilir.

SÖZER MAKİNA, boya ve kaplama üretim makinaları sağlamada uzun bir geçmişe sahiptir, dünya genelinde bilinen, saygın konumda olan boya ve kaplama üretimleri yapan şirketlere ekipmanlar ve anahtar teslim projeler temin etmiştir. Boya üretiminde zengin bir deneyime sahibiz, sıvı/toz besleme, renk-pasta üretimi, dolum ve otomatik kontrol sistemlerinin günümüz teknolojisine son derece uygun ekipman ve makinaların üretimini yapabilmekteyiz. Ayrıca öğütme alanında oldukça başarılı makinalar üretmekteyiz. Şimdiye kadar öğütme inceliğini ve verimliliğini belirgin şekilde arttıran ezme ve öğütme makinelerini geliştirdik.

SÖZER MAKİNA olarak bizler sadece ekipman sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda boya ve kaplama üretimindeki zorlukları tamamen çözmek için bütünüyle tesis kurulumu, mühendislik hizmetleri, üretimlerin büyümesi, proje yönetimi, danışmanlık hizmetleri ve proje tasarım hizmetleri sağlayabiliyoruz.

Boya Sektörü için ürettiğimiz makinalar;

Hem tabana yerleşik hem de belirli bir kapasiteden sonra platforma monte şeklinde kullanılabilen mikserlerdir. Çoğunlukla boyaları disperse etmek için kullanılan makinalardır. Sabit kazanlar veya hareket ettirilebilen (Mobil) kazanlar ile kullanılabilirler. Standart olan modellerimizin yanı sıra projelerinize göre dilediğiniz kapasite ve motor güçleri doğrultusunda üretilebilirler. Frekans invertör teknolojisi ise kademesiz olarak devir ayarlıdırlar. Elektro-hidrolik sistemli olarak kendi gövdesi üzerinde kalkıp inme özelliğinin yanı sıra, istenilen bir yükseklikte karıştırma yapma özelliğine de sahiptirler. Düşük devirlerde uzun süreli çalışmaya olanak sağlayan ana elektrik motoruna adapte edilen soğutma motorları vardır.

Zaman ayarlı karışım özelliği standart olarak bulunurken, gereksinimlerini karşılamak üzere kazan kenar ve taban hareketli sıyırıcı sistemi, hareketli ve otomatik vakum sistemi, ATEX Zone 1 EEx dIIB T4 standartlarında ex-proof dizayn, çift katlı pervane, aıcaklık ölçüm sistemi, karıştırma kazanı içerisindeki ürünün seviyesine göre mikserin otomatik olarak kalkıp-inme özelliği, ağırlık ölçüm sistemi, reçete kontrollü yarı otomatik veya tam otomatik PC / PLC kontrol sistemi vb. gibi daha bir çok özellikler opsiyonel olarak sunulmaktadır. kelebek karıştırıcılı, iki milli gibi çeşitli türde ve özelliklerde opsiyonlar mevcuttur.

Makina da kullanılan üstün ıslak öğütme özelliğine sahip öğütücü sepet, tamamen ürünün yüksek oranda ezilmesini sağlamak üzere dizayn edilmiştir. Yüksek verimli ürün geçişi, öğütücü sepet altında bulunan ve dispersiyona da katkısı olan, pompa gibi çalışan pervanesi sayesinde operasyonu kısa sürede efektif olarak tamamlama özelliğine sahiptir. Gerek öğütücü sepet haznesinde gerekse kazan cidarındaki soğutma ile etkili bir şekilde ısı kontrolü sağlanmaktadır. Tüm ıslak yüzeyler paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiştir. Bu makinede öğütme sepeti içerisinde bulunan öğütücü boncukların rolü büyüktür. Frekans invertör teknolojisi ile kademesiz olarak devir ayarlıdırlar. Elektro-hidrolik sistemli olarak kendi gövdesi üzerinde kalkıp inme özelliğinin yanı sıra, istenilen bir yükseklikte karıştırma yapma özelliğine de sahiptirler. 

Düşük devirlerde uzun süreli çalışmaya olanak sağlayan ana elektrik motoruna adapte edilen soğutma motorları vardır. Zaman ayarlı karışım özelliği ve sıcaklık ölçüm sistemi standart olarak sunulmaktadır. Hareketli ve otomatik vakum sistemi, ATEX Zone 1 EEx dIIB T4 standartlarında ex-proof dizayn, ağırlık ölçüm sistemi, reçete kontrollü yarı otomatik veya tam otomatik PC / PLC kontrol sistemi opsiyonel olarak sunulmaktadır.

Makinada kullanılan iki tip yüksek performanslı yatay ezme sistemi bulunmaktadır. Ezimi yapılacak ürüne göre seçimi yapılabilen pimli ve diskli sistem olarak her iki sistemde de efektif performans sağlanabilmektedir. Toz hammaddelerin sıvılar içinde nano boyutta öğütülmesi için tamamen kapalı, sızdırmaz tasarımı hızlı ve efektif bir geçiş yapısında dizayn edilmiştir. Makina, PLC ve standart kontrol sistemli olabilmektedir. PLC sistemi sayesinde ilgili operasyonel veriler olan sıcaklık, enerji sarfiyatı, ezim işlemi kontrolü ve reçete yönetimi rahatlıkla yapılabilmektedir. Ezilen ürünün, mekanik salmastra sisteminde bulunan dinamik ayrıştırıcı özelliği ile mükemmel bir santrifüj etkisi yaratarak efektif bir geçiş ve boşaltım sağlanmaktadır. Eğer sistem pimli ise pimlerin değişimi de mümkündür. 

Bu özellik diskli sistem içinde geçerlidir. ATEX Zone 1 EEx dIIB T4 standartlarında Ex-proof dizayn, reçete kontrollü yarı otomatik veya tam otomatik PC / PLC kontrol sistemi opsiyonel olarak sunulmaktadır.

Makinanın standart olarak kendi bünyesinde yapısına uygun pompa sistemi bulunmaktadır. Kendi dolum kazanı içerisindeki seviye tespit sistemi, üretim kazanındaki ürün bitene kadar otomatik olarak devreye girip çıkarak dolum kazanını sürekli dolu tutmaktadır. Standart olarak bulunan yük hücresi ve indikatörü sistemi yardımıyla tartım ve dolum miktar girişleri elektronik olarak yapılmaktadır. Akıllı indikatör sistemi her dolumda otomatik kalibrasyon yaparak çok hassas dolum gerçekleştirilebilmektedir. Standart olarak makina kazanı, dolum nozulları, seviye ölçüm çubuğu gibi sıvı ile temas eden tüm yüzeyler AISI 304-L kalite paslanmaz çelik malzemeden üretilmektedir. 

Makina ile beraber küçük ve büyük dolumlarda kullanılmak üzere iki değişik çapta dolum nozulu verilmektedir. Makina standart olarak tekerlekli bir şase üzerine imal edilmiştir bu sayede istenilen yere çekilebilmektedir. Boş kabın koyulacağı tartım kefesinin yüksekliği ayarlanabilir şekilde dizayn edilmiştir. Makinanın, çalışabilmesi için, 6 bar basınçlı havaya ihtiyacı bulunmaktadır. Farklı ölçülerde nozul sistemleri, kutu kapama ve konveyör hatları, ATEX Zone 1 EEx dIIB T4 standartlarında ex-proof dizayn, reçete kontrollü yarı otomatik veya tam otomatik PC / PLC kontrol sistemi opsiyonel özellik olarak sunulmaktadır.

Boya Üretim Hattı

İhtiyaca göre 500 Ton/Yıl ile 50.000 Ton/Yıl arası üretim kapasitesi olan firmalar için kurulmaktadır. Boya kategorisi ve üretim gereksinimlerine göre özelleştirilebilir. Bütün sistem, malzeme besleme sistemine sahip ileri üretim teknolojisi, ölçme sistemi, disperser ve öğütme (milling) sistemi, temizleme sistemi, otomatik kontrol sistemi, otomatik dolum sistemi vb. ile tamamı tek tek makinelerin kombinasyonu yada otomatik üretim hattının kombinasyonuyla oluşabilir. Tüm sistem malzemelerin özelliklerine göre Ex-Proof olarak da tasarlanıp, üretilebilmektedir. Bu tip sistemlerde hammadde beslemeleri çoğunlukla otomatik toz ve sıvı taşıma sistemleri ile gerçekleştirilmektedir.

Özgeçmişinizi (CV) direkt olarak info@sozer.com mail adresine gönderebilirsiniz.

SÖZER MAKİNA’da çalışan herkes bir yıldızdır, başarılı ve uzun yıllar huzur içinde çalışmak isterseniz mutlaka bizlerle iletişime geçiniz !